شبکه سلامت باشید دیروز،امروز،فردا بروز زلال احکام />
<area shape= زلال سخن iribtv irib زلال سخن هفت 90 گلخانه گلبرگ بهونه سمت خدا آوا و نوا
تمام بخشها
زلال احکام 20-2-90 نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
21 تیر 1390
 • زلال احکام  20-2-90

 • سوال – آیا با تاتوی ابرو می توان غسل کرد ؟
  پاسخ – آنچه که امروز بعنوان تاتوی ابرو معروف است صرفا رنگ و جوهر است و جرمی ندارد . قاعده ی کلی این است که اگر جرمی در کار نباشد که روی پوست یا ابرو یا مژه ها را نگیرد که اگر شسته بشود آب روی آن را بگیرد . این تاتویی که خانم ها می کنند از لحاظ غسل مانع نیست . اگر این کار آرایش به حساب بیاید یعنی در حدی باشد که بگویند این خانم آرایش کرده است حتی آرایش ثابت ، باید آنرا از نگاه نامحرم بپوشانند . پس اگر جرم ندارد و صرفا رنگ و جوهر است مانع غسل و وضو نخواهد بود .
  سوال – اگر شخصی برای پس گرفتن امانتی چند سال مراجعه نکند تکلیف آن امانت چیست ؟
  پاسخ – بسیاری از تعمیرکارها همین را می پرسند و می گویند که وسیله ای را آورده اند که تعمیر کنیم و دیگر نیامده اند . ما پیشنهاد می دهیم که به افراد رسید بدهید و شماره تلفن هم بگیرید . البته این کار واجب نیست ولی مستحب است و کار خوبی است . برای اینکه اگر صاحبش مراجعه نکرد و خدای نکرده فوت کرد بتوانید او را پیدا بکنید. حالا ممکن است که شما امانتی را گرفته اید و صاحبش مراجعه نکرد و امکان پیدا کردن هم نبود ولی اگر شماره تلفن هم نداشتید می توانید پرس و جو بکنید تا طرف را پیدا بکنید ولی اگر امکان این هم نبود و مشقت داشت و باید زندگی تان را رها کنید و بدنبال طرف بگردید ، اسلام چنین تکلیف شاقی را هم واجب نکرده است . اگر امکان دسترسی نیست و صاحبش هم مراجعه نکرد ، آنچه که امانت دست شما مانده است مجهول المالک می شود و اختیارش بدست حاکم شرع یعنی ولی فقیه است . شما باید آنرا به دفتر رهبری یا مرجع تقلیدتان برگردانید یا اجازه بگیرید و آنرا به فرد فقیری بدهید . این مسئله را تاکسیرانها هم عنوان    می کنند . مسافرین که وسایل شان در ماشین جامانده است حکمش همین است . یا آنرا نگهداری کنید و اگر صاحبش پیدا شد آنرا تحویل بدهید . اگر این کار امکان نداشت اجازه بگیرید و به فرد فقیری بدهید .
  سوال – دروغ گفتن برای اینکه برای ما مشکل درست نشود چه حکمی دارد ؟
  پاسخ – دروغ گفتن گناه کبیره است و سرچشمه ی بسیاری از گناهان است و حکم اولیه این است که انسان نباید دروغ بگوید . دروغ مصلحت آمیز اشکالی ندارد . یعنی یک امر بسیار مهمی در کار است که مصلحت آن بیشتر از ترک دروغ است . دروغ نگفتن مصلحت بالایی دارد . حالا باید یک امری در بین باشد که می خواهد برای او دروغ بگوید که مصلحت آن خیلی بیشتر از یک دروغ است . مثلا یک بی گناهی کشته می شود . با یک دروغ از قتل یک بی گناه جلوگیری می شود. اگر در اینجا دروغ جلوی قتل را می گیرد اشکالی ندارد . یک خانواده دارد متلاشی می شود و بهم می ریزد ، فتنه و فسادی در خانواده پیش می آید . اگر یک دروغ گفته بشود که جلوی فتنه و فساد و طلاق را بگیرد این دروغ مصلح آمیز می شود . اما حالا می خواهیم زمینی را بخریم اگر دروغ بگوییم         می توانیم آنرا ارزان تر بخریم یا می خواهیم پروانه ی ساختمانی بگیریم اگر دروغ بگوییم زودتر می توانیم این پروانه را بگیریم و مشکلی هم در زندگی پیش نم یآید حتی اگر سختی هم داشته باشد ولی این جوری نیست که یک مصلحت اهمی در کار باشد لذا برای این امور نمی شود دروغ گفت .
  سوال – نماز خواندن بدون چادر چه حکمی دارد ؟ و نمازهایی که تابحال بدون چادر   خوانده ایم درست است یا خیر ؟
  پاسخ – خانم ها بادیبا حجاب نماز بخوانند ولی حجاب ها تفاوت دارد . خانم باید در حال نماز تمام بدنش پوشیده باشد ، اگر صورت ، دستها و پاها تا مچ باز باشد و نامحرمی هم نباشد اشکالی ندارد . بسیاری از فقها می گویند که اگر نامحرم باشد باید پاها را هم بپوشانند اما نفرموده اند که حتما باید چادر باشد البته چادر حجاب برتر است . اگر خانمی با لباس گشادی که کامل باشد و بدون چادرنماز بخواند نمازش صحیح است . اگر لباسی که فرد پوشیده شرایط لباس نمازگزار را دارد و حجاب نماز را هم دارد این اشکالی ندارد اما اگر با چادر نماز خوانده بشود بهتر است .معمولا خانواده های نمازخوان و متدین چادر مخصوص نماز دارند که سفید است که رنگ سفید هم توصیه شده است .
  سوال – آیا زن می تواند بدون رضایت همسرش اموال او را خرج کند ؟
  پاسخ – اگر مرد راضی نباشد نمی تواند این کار را بکند . باید با اجازه و رضایت او باشد . عکس آن هم همین است . خانمی اموالی دارد یا در آمدی دارد و کار میکند یا  حقوق بگیر است در اینجا هم شوهر بدون اجازه ی او نمی تواند اموال او را بردارد و خرج کند . هر دو باید با رضایت باشد . در خانواده هایی که با هم توافق دارند و رفیق هستند اگر خانم نیازی داشت از جیب شوهرش برمی دارد و او هم چیزی نمی گوید و راضی است . اما بطور کلی درآمد هر کس از آن خودش است و هر کدام هم وظیفه ای دارد . از جمله وظایف شوهر تامین مخارج زندگی همسر و  فرزندان خودش است .
تاریخ بروز رسانی ( 21 تیر 1390 )
 
16/4/90 نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 2
21 تیر 1390
 • گلبرگ 16/4/90

 • سوال – دختری بیست و چهارساله هستم که با پسری بیست و هفت ساله که ادعا می کرد قصد ازدواج دارد از طریق تلفن آشنا شدم . به او گفتم که اگر من را می خواهد باید رسما به خواستگاری من بیاید . او دوازده سال است که مشروب می خورد و نماز نمی خواند . او می گوید که از این وضعیت خسته شده است و می خواهد عوض بشود . آیا این فرد        می تواند فرد مناسبی برای زندگی آینده من باشد ؟
  پاسخ – این دختر خانم برخورد منطقی و خوبی با این آقا کرده اند و بعد از پشنهاد این آقا برای ازدواج به ایشان گفته اند که باید رسما از من خواستگاری کنید و این کارشان خوب بوده است . شما با این کار جلوی سوء استفاده ی احتمالی این آقا را گرفته اید زیرا ممکن بود که این آقا جزو هشتاد درصد آقایانی باشد که به جهت ویژگی عشق بازی وقتی با خانمی ارتباط برقرار می کنند قصدشان ازدواج نیست و قصدشان سوء استفاده است . شما با این کار جلوی سوء استفاده ی احتمالی این آقا را گرفته اید . حالا ممکن است که این آقا جزو بیست درصدی بوده که قصدش ازدواج بوده و شما با این کار جلوی بعضی مشکلات را گرفته اید . ممکن بود که این آقا برای خواستگاری اقدامی نکند و این ارتباط ادامه پیدا بکند و عشق های کر و کورکننده بوجود بیاید و بعد برای شما مشکلاتی ایجاد می کرد و برای شما احساس شکست عاطفی ایجاد می کرد . من از محتوای سوال این برداشت را می کنم که این خانم یک خانم مذهبی و متدین هستند زیرا اگر این جوری نبودند اصلا این سوال را نمی کردند. اگر خودشان همتای این آقا بودند این سوال را نمی کردند . بنظر من این آقا نمی توانند شریک خوبی برای شما باشند زیرا شما دو نفر مهمترین اصل همتایی که همان همتایی اعتقادی است را ندارید . بحث شراب و نماز دو تا مصداق مهم اعتقادات است . شراب از مصادیق مهم نبایدها دین است و نماز از مصادیق بایدهای دین است . شما همتای هم نیستید . این آقا گفته که می خواهد عوض بشود . ما خیلی خوشخال می شویم وقتی     می بینیم که انسانها ازگناهانش خسته می شوند و می خواهند به سوی خدا برگردند ولی را ه عوض شدن ازدواج نیست . ازدواج رخداد بسیار مهمی در زندگی انسان است . ممکن است که ایشان قول اصلاح به این خانم را داده باشند ، در ازدواج ملاک وضعیت فعلی انسانهاست نه وضعیت بعدی آنها . به این خیلی دقت داشته باشید . وضعیت فعلی این آقا این است که ایشان اهل شراب هستند و نماز هم نمی خوانند. چون بحث شصت هفتاد سال زندگی است ما به این قول اعتماد نمی کنیم . اگر ایشان اصلاح بشوند ما خیلی خوشحال   می شویم ولی ما در ازدواج به چنین قولی اعتماد نمی کنیم . حالا ممکن است که این خانم بگوید که من این قدر قوی هستم که می توانم روی این آقا اثر بگذارم و ایشان را اصلاح کنم ، تجربه و شواهد عینی نشان داده که این اتفاق کمتر می افتد و غالبا تجربه ی ما نشان داده که آقایان روی خانم ها اثر می گذرند البته من مواردی را دیده ام که خانم این قدر قوی بوده که توانسته مرد خودش را عوض بکند . ولی در مقایسه به اثری که آقایان بر خانم ها می گذارند اینها تعدادشان خیلی کم بوده است . ما روایت دایم که زن از ادب شوهرش اثر می پذیرد و این آقا خانم را بر دین خودش وادار می کند . پس احتیاط کنید . ایشان با همتای خودشان ازدواج بکنند . بهتر است خودشان را عوض کنند و با خانمی که اشتباهاتی داشته و متنبه شده ازدواج بکنند . اگر می خواهند همین شیوه را ادامه بدهند با همتای خودشان ازدواج بکنند ، با خانمی که خیلی به شراب حساسیتی ندارد و احتمالا برادر یا پدرش اهل این گناهان بوده اند ازدواج بکنند .
  سوال – خلاصه ای از قانون جذب را توضیح بدهید .
  پاسخ – مدعیان قانون جذب می گویند که رخدادهای زندگی خودمان را با افکار خودمان و با تصاویر ذهنی جذب می کنیم و برای این قانون یا بهتر است بگوییم فرضیه خودشان   ادله ای هم دارند که یکسری شواهد علمی و تجربی را در کتاب راز مطرح می کنند که   عده ای با تصویر سازی ذهنی توانسته اند به خواسته هایشان برسند و بعد از کشفیات فیزیک کوانتوم استفاده می کنند و از پدیده ای بنام عددد بحرانی استفاده می کنند . از قانون تشابه در جادو گری استفاده می کنند . اگر منظور مدعیان قانون جذب این است که ما با افکار خودمان همان طور که زمین قوه ی جاذبه دارد ذهن ما هم قدرت جاذبه دارد و رخدادها را به سمت خودش جذب می کند ، با تصویر سازی ذهنی افکار را خلق می کنیم و می آفرینیم و رابطه ی فکر و آن پدیده رابطه ی علی و معلولی است مثل اینکه آتش آب را جوش می آورد یا اینکه فکر ما یک خانه را خلق می کند ، ما این را تحت یک قانون        نمی توانیم بپذیریم . نمی شود بعنوان یک نظریه ی ثابت شده علمی آنرا قبول کرد . ممکن است در حد یک فرضیه باشد که باید روی آن کار بشود . اگر این جور باشد که انسان با تصویر ذهنی بتواند به همه ی خواسته هایش برسد پس نقش تعقل ، تدبر ، دانش طلبی ، کار ، تلاش و برنامه ریزی زیر سوال می رود. اما اگر قانون جذب به این معنا باشد که ما برای رسیدن به موفقیت های مان فکر خوب داشته باشیم و همیشه خوش بین باشیم . رسیدن موفقیت را در ذهن خودمان تصویر کنیم اما در کنار آن کار و تلاش و برنامه ریزی و کسب دانش هم باشد این کاملا درست است و بزرگان ما هم این جوری به موفقیت رسیده اند . بزرگی را نمی توانیم پیدا کنیم که فقط تصویر کرده باشند و به مقامات عالی علمی رسیده باشند . حتی آنها ییکه از نطر مادیهم به جایی رسیده اند تلاش و کار کرده اند . اینکه ما موفقیت های خودمان را تصویر کنیم به انسان نیرو می دهد و این نیرو ما را به سمت هدف پیش می برد . در حقیقت تصویر سازی ذهنی یا مثبت اندیشی یک نیروی محرکه ای است که ما را به پیش می برد .اگر به این معنا باشد ما آنرا قبول داریم .
  سوال – گفته می شود کتاب و فیلم راز با هدف تقویت اومانیسم و جایگزینی انسان به جای خدا نوشته شده است . آیا این حرف صحت دارد ؟
  پاسخ – در مقوله فیلم و کتاب راز حرف زیاد است . بعضی مواقع عنوان می کنند که هدف راز انسان محوری و گرایش داشتن به بشر است و می خواهد خدا را حذف کند و خود محوری را به جای خدا محوری قرار بدهد . می گویند که پشت قضیه ی راز صهیونیستها ، فراماسون ها و شیطان پرست ها هستند . از این قبیل حرفها زیاد است . کار ما رد این حرفها نیست . علما و بزرگان باید این را اثبات بکنند . در مورد اینکه این کتاب تقویت اومانیسم است اگر به معنای اول باشد قطعا همین هدف است . می گوینند که شما تصویر سازی ذهنی بکن و همین که شما تصویر سازی کردی می آفرینی یعنی شما خالق هستی و خالقی وجود ندارد . اگر چنین چیزی باشد تقویت اومانیسم است و خدا حذف می شود ولی اگر به معنای دومی که ما گفتیم باشد یعنی شما با تصویر سازی خلق نمی کنید .بلکه شما مثبت اندیش می شوید و امیدوار می شوید . ما باید در کنار ابزار ذهن از ابزرا روح هم استفاده کنیم مثل ذکر ، نذر ، دعا ، زیارت ، توسل و توکل . فایده ی این کتاب و فیلم این است که باعث می شود که ما مثبت اندیش باشیم و افکار منفی را از خودمان دور کنیم . زیرا افکار منفی زندگی انسان را نابود می کند . ای دل غم دیده حالت به شوددل بد مکن این سر شوریده باز آید به سامان غم مخور . تمام هم و غم ما از طرح قانون جذب این بود که ما جلوی افکار منفی را بگیریم ، فال بد نزنید و در زندگی مثبت اندیش باشیم .
  سوال – برای رسیدن به خواسته هایم چند سالی است که از قانون جذب استفاده می کنم اما به نتیج ای نرسیده ام . دلیل چیست؟
  پاسخ – شاید شما از معنای اول از این قانون استفاده کرده اید . یعنی صرفا نشسته اید و تصویر سازی ذهنی کرده اید تلاش ، فعالیت و همتی نکردید . تمام بزرگانی که در تاریخ به جایی رسیده اند صرفا بخاطر تصویر سازی ذهنی نبوده است بلکه فعالیت های شبانه روزی داشته اند که به موفقیتهایی که دوست داشته اند رسیده اند . پس شما راه را اشتباه رفته اید. ممکن است که شما در کنار تصویر سازی ذهنی تان تلاش و کار نکرده اید و از تکنولوژی روز استفاده نکرده اید که به خواسته هایتان نرسیده اید. ممکن است که ایشان بیماری    داشته اند که دوست داشته اند با قانون جذب آنرا درمان کنند و این اتفاق نیفتاده است . یکی از حرفهای قانون جذب این است که ما می توانیم بیمارهای غیر قابل علاج را درمان کنیم . کسی که بیماری دارد اگر فقط تصویر سازی بکند و به درمان خود نپردازد غیر قابل قبول است که خوب بشود . اگر کسی که بیمار است تصویر سازی ذهنی برای خودش بکند ولی حتما درمان را هم ادامه بدهد و دارو هم مصرف بکند . اینهااسباب هستند ، ما باید از این اسباب استفاده بکنیم . در جایی سیل آمده بود و گروه امداد آمده بودند که این آقا را نجات بدهند ولی ایشان قبول نکردند و گفتند که کسی هست که من را نجات بدهد . سیل بیشتر شد و نیمی از ساختمان را گرفت و امدادگران با قایق آمدند که او را نجات بدهند ولی اوقبول نکرد . آب بیشتر شد و به پشت بام رفت . امدادگران می خواستند که با هلکوپتر او را نجات بدهند ولی او قبول نکرد و بالاخره غرق شد . این آقا به خدا گفت که من به تو اعتماد کردم که من را نجات می دهی . خدا گفت : من سه بار خواستم که تو را نجات بدهم ولی تو خودت نخواستی .بالاخره خدا دراین دنیا اسبابی دارد و خودش مستقیما نمی آید شما را نجات بدهد . خدا اسبابی دارد که باید از این اسباب استفاده کرد . اگرانسان صرفا به دارو درمانی اکتفا بکند معلوم نیست که خیلی خوب جواب بدهد . در کنار درمان دارویی درمان ذهنی هم داشته باشد . این خیلی مهم است . یعنی این قرصی که در معده ی انسان حل    می شود چقدر خوب است که یک فکر شفابخشی هم در ذهن انسان حل بشود. وقتی یک بیمار خودش را سالم می بیند و فکر می کند که بیماری اش خوب می شود ، به آغوش خانواده اش برمی گردد و به سر کارش می رود ، روحیه می گیرد و امیدوار می شود . خود این روحیه بدن را برای پذیرش دارو آماده تر می کند . بویژه ما مسلمانها که اعتقاد داریم که خدا قدرت لایزالی دارد و اگر از توسل ، توکل ، دعا و نذر به ائمه ی معصومین استفاده بکنیم مزید برعلت خواهد شد . حتی در مواردی بیماریهای لاعلاج مثل سرطان هم خوب شده است . با توسل به ائمه ی معصومین بعضی از بیمارهایی که بیماری لاعلاجی داشتند شفا گرفته اند . اینکه شما می گویید نتوانستم جواب بگیرم بخاطر این است که از معنی اول قانون جذب استفاده کرده اید . شما با کار ، تلاش ، نذر ، زیارت و عبادت دعا می توانید به خواسته هایتان برسید اگر به صلاح شما باشد . حالا عده ای می گویند که ما کار و تلاش هم کرده ایم ولی به نتیجه نرسیده ایم . ما داریم افردی که به همه ی این راهها را می روند اما باز هم به نتیجه نمی رسند . اینکار به صلاح شما نبوده است . من در بحث ازدواج گفته ام که بعضی ازدواج ها به صلاح شما نیست . ما فقط جلوی دیوار را می بینیم ولی خدا همه ی سمت دیوار را می بیند . خدا ده سال بعد ما را هم می بیند و می داند که این کار به صلاح ما نیست. چه بسیار چیزهایی که شما زشت می پندارید اما برای شما خوب است . در قرآن داریم که چه بسیار چیزهایی که شما دوست دارید ولی برای شما خوب نیست و برای شما شر است . ما گاهی پول یا وصال محبوب را از خدا می خواهیم ولی خدا آنرا به ما نمی دهد زیرا به صلاح ما نیست . خانم آقایی را دوست داشته اند یا برعکس آقا خانمی را دوست داشته اند و حرکتی هم کرده اند و مراحل مختلف را انجام   داده اند و به بله برون هم رسیده اند ولی گاهی با یک اتفاق کوچکی همه چیز بهم ریخته و اینها به هم نرسیده اند ، ما می گوییم که این ازدواج به صلاح و مصلحت شما نبوده است . شاید خدا این وصلت را خراب کرده است . ما در زندگی اختیار داریم ولی یک جاهایی خدای مهربان اراده اش را بر اراده ی ما حاکم می کند زیرا خدا چیزهایی می داند که ما نمی دانیم . قسمت به این معنا درست است.
  سوال – شوهر من دائما می گوید که من بدبخت هستم و بدنبال این فکر ما هیچ قدم مثبتی برای زندگی خودمان برنمی داریم . راهنمایی بفرمایید .
   پاسخ – افرادی هستند که بجای آفرینش خوشبختی ، بدبختی را به سمت خودشان جذب      می کنند . گویا بدبختی و بیچارگی جزو باورشان شده است . گلیم بخت کسی را که بافته اند سیاه به آب زمزم و کوثر سفید نتوان کرد . اعتقادشان این است که بختشان را با نخ سیاه بافته اند و با آب زمزم هم نمی توان این نخ را سفید کرد . چون این جزو باورشان شده است هیچ تلاشی نمی کنند . در پکن باغ  وحشی است که بجز حیوانات وحشی همه حیوانات در آن آزاد هستند . به پای فیل های خیلی بزرگ یک طناب نازکی بسته اند و به یک بامبو    بسته اند و این فیل براحتی می تواند طناب را پاره کند ولی این فیل هیچ تلاشی برای پاره کردن طناب نمی کند زیرا این فیل از کودکی پایش را به این بامبو بسته بودند و در آن موقع چون نمی توانست طناب را پاره کند باورش شد که نمی تواند . شوهر شما به ضمیر ناخودآگاه خوشان بدبختی را القا کرده اند . خدا نکند چیزی در ضمیر ناخودآگاه ما تثبیت بشود . این خیلی خطرناک است . قسمت بالای مغز ما مربوط به قسمت خودآگاه و قسمت پایینی مغز ما مربوط به قسمت ناخودآگاه است . شما وقتی دائم به خودتان می  گویید که من بیچاره هستم یا فکر مثبت را به خودتان القا کنید و این تکرارا بشود در ضمیر ناخودآگاه شما ثبت می شود و هر وقت که این ضمیر خودآگاه بخواهد به شما بگوید که توخوشبخت هستی ، تلاش کن و قدمی بردار ، بلافاصله ضمیر ناخودآگاه وارد میدان می شود و        می گوید که تو بدبخت هستی . تمام کسانی که باورهای غلط دارند باید مسیر زندگی شان را عوض کنند . ضمیر خودآگاه فقط القائات منطقی را می گیرد اما ضمیر ناخودآگاه هم  القائات منطقی و هم غیر منطقی را می گیرد . ضمیرخودآگاه ورودی را یک بار می گیرد ولی ضمیر ناخودآگاه یک اطلاع را بی نهایت می گیرد .ضمیر خوداگاه شما فقط در بیداری فعال است ولی ضمیر ناخودآگاه شما در هم خواب هم در بیداری و حتی در بیهوشی فعال است . خیلی مواقع شما دنبال چیزی می گردید و یادتان نمی آمده است ولی شب خوابیده اید و صبح یادتان آمده است . این نشان می دهد که ضمیر ناخودآگاه شما فعال بوده و اطلاعات را پردازش می کرده است . بزرگانی بوده اند که اختراعات و اکتشافات شان در خواب به آنها القا شده است . بیایید فکر خودتان راعوض کنید. اگر شما اندیشه و فکر خودتان را عوض بکنید می توانید حرکتی بکنید . ما می توانیم گلیم خودمان را با نخ سفید ببافیم . ناصرخسرو می گوید که چون تومی کنی اختر خویش را بد  مدار از فلک چشم نیک اختری را . شما خودت داری بخت خودت را سیاه می کنی . با این افکار منفی مقابله کنید . حتما مسیر زندگی تان عوض می شود. ما مواردی داریم که از خانه بیرون می رود و حرکت هم می کند ولی چون باورمنفی دارد به جایی نمی رسد . مثلا آقا دراد از خانه بیرون می رود . خانم می گوید که آقا کجا می روی ؟ آقا می گوید : قبرستان ، دنبال بدبختی و بیچارگی . الان ایشان فکر منفی دارد . این آقا باور ندارد که برای خوشبختی بیرون       می رود . چون ایشان فکرش این است که دنبال بدبختی برود همه ی اعضای بدنش هم بدنبال این است که بدبختی را جذب بکند . این آقا وقتی از خانه بیرون می رود پایش به چارچوب در گیر می کند و با کله به زمین می خورد . درعمل ، فکر و کلامش بدبختی موج می زند . این شروع روز را خودت شروع کردی . بغیر از اینکه با راننده تاکسی دعوا می کند با همکارش دعوا می کند ، چون باور دارد که بدبخت است ، دافعه دارد و مشتری هم جذب او نمی شود . اگر کار خدماتی دارد کسی به او سفارش نمی دهد . او مانع ذهنی دارد . خیلی وقت ها ما برای موفقیت مانع بیرونی نداریم ولی مانع ذهنی داریم . دو ا ماهی بزرگ وکوچک را در کی آکواریم انداختند . وسط آنها هم یک شیشه گذاشتند .ماهی بزرگ بطرف ماهی کوچک می آمد که او را بخورد ولی به شیشه می خورد. چند روز این کار را تکرار کرد . چند روز بعد شیشه را برداشتند و ماهی بزرگ تا دم شیشه می آمد و دوباره برمی گشت . مانع برداشته شده بود ولی مانع فکری ماهی هنوز باقی مانده بود . چرا شما می گویید که من دنبال بدبختی می روم ؟ بگویید که من دارم دنبال خوشبختی ، کار ، فعالیت و یک لقمه نان حلال می روم . رسول اکرم می فرماید : کار مرد برای خانواده مثل جهاد در راه خداست . بیایید این افکار منفی را از بین ببریم . دنیا خیلی زیباست . ما    می توانیم با اندیشه ی خوب مسیر زندگی مان را عوض بکنیم و به همه ی خواسته هایی که می خواهیم البته با صلاح دید خداوند برسیم .
تاریخ بروز رسانی ( 29 تیر 1390 )
 
گفتمان امید سر لوحه همه برنامه های سیما نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0
19 تیر 1390
 • تاکید معاون سیما ؛ گفتمان امید سر لوحه همه برنامه های سیما

 • معاون سیما در نامه ای خطاب به مدیران شبکه های سیما ، بر ضرورت سر لوحه قرار گرفتن گفتمان امید در همه برنامه های سیما در راستای تحقق عملی منویات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اهتمام بایسته در وحدت مسئولان و پرهیز از دامن زدن به اختلافات ، تاکید کرد.
  به گزارش روابط عمومی سیما ، دکتر دارابی در این نامه بیان خدمات و دستاوردهای انقلاب اسلامی را  مهم ترین اقدام برای عملی شدن این گفتمان دانست و گفت:باید مردم را نسبت به گذشته پر افتخار انقلاب اسلامی و آینده آن امیدوار کرد.
  معاون سیما تصریح کرد: در برنامه ها مراقبت شود که مبادا سیاه نمایی ، نا امیدی ، دامن زدن به اختلافات مسئولان ظهور و بروز نماید .
  بر اساس این ابلاغ ، به آمارهای رسمی مسئولان ارشد و رسمی کشور که نقش مهمی در اعتماد سازی افکار عمومی دارد، نباید خدشه وارد شود.
  همچنین برابر مواضع و دیدگاه های رهبر معظم انقلاب اسلامی، وحدت مسئولان ، تبیین کارنامه انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ، ایجاد امید در میان مردم ، برجسته سازی خدمات مسئولان و عملی کردن مولفه های سال جهاد اقتصادی باید در اولویت برنامه سازی قرارگیرد و در برنامه های ترکیبی، گفتگو محور ، مجموعه های نمایشی ، طنز و ... ظهور و بروز پیدا کند . 
تاریخ بروز رسانی ( 01 مرداد 1390 )
 
زلال احکام 900415 نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
18 تیر 1390
 • زلال احکام 900415

 • سوال – کشتن حیوانات خطرناک مانند  مار چه حکمی دارند ؟
  پاسخ – فرموده اند که حیوانات را اذیت نکنید زیرا آنها هم حقوقی دارند حتی اگر حیوانات بیابانی باشند . اما حیوانات موذی که اذیت می کنند یا ضرر دارند و سبب بیماری می شوند کشتن آنها اشکال شرعی ندارد . حیوانات حلال گوشت که برای خوردن گوشت آنها را   می کشند هم اشکالی ندارد .
  سوال – کسی که شراب خورده باشد چگونه می تواند جیران کند ؟
  پاسخ – اگر شراب خورده باشد یا گناه دیگری انجام داده باشد باید توبه کند و نسبت به گذشت استغفار کند و از خدا بخواهد که او را ببخشد و تصمیم جدی بگیرد که دیگر این گناه را مرتکب نشود چون این نوع گناه حق الناسی ندارد رضایت کسی را هم نمی خواهد و کفاره و قضا هم نمی خواهد .
  سوال – فحش و لعنت فرستادن به اموات در هنگام عصبانیت چه حکمی دارد ؟
  پاسخ – انسان مومن در هنگام عصبانیت هم باید بر اعصاب خودش مسلط باشد و سخن ناسزا و زشت بر زبان نیاورد . کسی که مومن است و از دنیا رفته است احترام دارد چه مرده و چه زنده باشد . فرموده اند که مرده ی مومن هم مثل زنده اش احترام دارد . همان جور که نمی شود از یک شخص زنده غیبت کرد نمی توان پشت سر مرده هم غیبت کرد . یعنی غیبت مرده هم جایز نیست . همچنان که نمی شود به یک انسان زنده ی مومن ناسزا گفت و او را لعن کرد ، پس از مرگ هم این کار جایز نیست . پس در هنگام عصبانیت هم افراد باید خودشان را کنترل کنند . حالا ممکن است که فردی بگوید که من عصبانی بودم ویک مومنی را لعن کردم یا فحش دادم ، الان وظیفه ی من چیست ؟ وظیفه ی شما این است  که نسبت به گذشته استغفار و نسبت به آینده تصمیم بر این دشاته باشید که دیگر از این کارها انجام ندهند .
  سوال – گرفتن شاد باش در مراسم عروسی و خرج کردن آن چه حکمی دارد ؟
  پاسخ – شادباش یا مخفف آن شاباش حرام است زیرا مرسوم است که به افرادی که در مجالس می رقصند شاباش می دهند این دو فرض دارد یا مزد یک کاری است یا هدیه است . مثلا اگر شخصی در مجلسی عده ای را خندانده است یا کار دیگری کرده است اگر آن کار حرام باشد نه می توان به او مزد داد و نه می توان بابت کارش به او هدیه ای داد . هر دو عنوان از نظر حکم فرقی نمی کند . یک وقت کارش حرام خلاف شرع نیست . مثلا مطلبی را خوانده که بد نبوده و خوب هم خوانده است خلاف شرع هم نبوده و غنا هم نبوده است یا طنزی گفته و مجلس را شاد کرده که به او مزد یا هدیه می دهیم که این اشکالی ندارد . اما اگر با مطالب حرام یا رقص حرام مجلس را شاد کرده باشد ، شادباش دادن چه بعنوان مزد یا هدیه حرام است و افراد باید از آن پرهیز کنند . حالا ممکن است که بپرسند شادباش دادن حرام است یا گرفتن آن ؟ اگر شادباش حرام باشد گرفتنش هم حرام است . یعنی ما         نمی توانیم به فردی که کار حرامی انجام می دهد مزد یا هدیه بدهیم و او هم نمی تواند آنرا بگیرد . استفاده ی آن جایز نیست و حرام است .
  سوال – درد دل کردن و گفتن ظلم هایی که افراد در حق ما کرده اند ، غیبت محسوب     می شود  ؟
  پاسخ – یک مورد غیبت استثنا شده است که بعضی فرموده اند که غیبت نیست و بعضی فرموده اند که از موارد استثنای غیبت است . آنکسی است که به او ظلم و ستم شده است و غیبت ظالم را بکند و پشت سر ظالم حرف بزند . اما موردی که اشکالی ندارد در جایی است که از باب نهی از منکر است  یا برای استیفای حق است . کسی به فردی ظلم کرده است . آن فرد به دادگاه رفته است و پشت سر کسی که حقش را گرفته است حرف می زند و از او خوبی نمی گوید . درست است که در اینجا بعنوان غیبت پشت سر دیگری حرف زدن است اما از نظر شرعی اشکال ندارد . پس نمی تواند در هر جا بنشیند و از او صحبت بکند ولی اگر برای نهی از منکر باشد یا حقی از او ضایع کرده باشد غیبت محسوب     نمی شود . 
  سوال – آیا اینکه می گویند : بعضی ها چشم برزخی دارند درست است ؟
  پاسخ – این سوال فقهی نیست . ممکن است بر اساس برخی از ریاضت ها یا سختی هایی که طرف تحمل می کند یا برخی از مراحل تقوایی و عبادی که طرف می پیماید و انجام     می دهد ، طرف بیش از آن چیزی که افراد دیگر با چشم و گوش ظاهری شان می بینند و       می شوند فراتر از اینها هم ببیند و بشنود . اما اینکه ما وظیفه داریم دنبال چشم برزخی باشیم یا نه ، خیر ما نباید دنبال چشم برزخی باشیم . ما موظف هستیم ه به تکالیف خودمان عمل کنیم . اگر کسی تقوا پیشه کرد ،از محرمات پرهیز کرد ، واجبات را انجام داد ودر طریق الهی قرار گرفت به این مراحل خواهد رسید و ممکن است که چشم برزخی پیدا کند . اما اینکه عده ای کار و زندگی را ترک کرده اند و حتی گاهی وظایف دینی شان را هم ترک کرده اند مثلا تلاش برای کسب روزی حلال را کنار گذاشته و دنبال چشم برزخی است این کار درستی نیست .
   
تاریخ بروز رسانی ( 18 تیر 1390 )
 
راهبرد سیما برای امید بخشی و افزایش آگاهی نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 1
16 تیر 1390
 •  راهبرد سیما برای امید بخشی و افزایش آگاهی
  تهیه و پخش ویژه برنامه های استانی در خصوص کارنامه و خدمات ارزنده انقلاب اسلامی

 •  
  معاون سیمای رسانه ملی در نامه ای به وزیر کشور با اشاره به تأکید رییس سازمان صدا و سیما برای امید بخشی و افزایش آگاهی مردم در برنامه‌های سیما ، به منظور تولید برنامه مختص هر استان از استانداران سراسر کشور دعوت به همکاری کرد .
  دکتر علی دارابی اعلام کرد : فارغ از آمد و شد دولت‌ها و فراز و فرود جریانات سیاسی ، اهتمام رسانه ملی برای ارائه تصویر واقعی از کارنامه برجسته انقلاب و نظام است که در هر برنامه به خدمات نظام جمهوری اسلامی ایران از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون به صورت مصور ، مستند در هر استان پرداخته خواهد شد .
  معاون سیما در بخشی از این نامه با اشاره به نقش مهم این ویژه برنامه در ایجاد امید در جامعه و افزایش آگاهی نسل جوان از کارنامه پرافتخار انقلاب اسلامی ، اهتمام ویژه و بایسته استانداران که مدیران خدوم و در خط مقدم تلاش و خدمت هستند ، در تهیه برنامه خواستار شده است .
  گفتنی است این برنامه قرار است به زودی در ساعات پر بیننده و با حضور استانداران سراسر کشور در جدول پخش برنامه شبکه یک قرار گیرد .
تاریخ بروز رسانی ( 18 تیر 1390 )
 
<< شروع < قبل 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 بعد > پایان >>

صفحه 451 - 459 از 928

آهنگ تیتراژ سریال های شبکه سه

  

©Islamic Republic of Iran Broadcasting Website 2011
پست الکترونیکی :Email:Sima3@Irib.ir